Wsparcie Techniczne IdoSell (IAI) - IdoMods.pl

Edycja i tłumaczenie tekstów (literałów) w szablonach Idosell przez Composer

02.03.2023

Strona sklepu, która jest dostępna w wielu językach ma szansę dotrzeć do większej ilości odbiorców i pozwoli zaistnieć firmie na rynkach różnych krajów. 

Z tego względu Idosell udostępnia narzędzia służące do edytowania oraz tłumaczenia tekstów (literałów) - XSLT, SMARTY i Composer. W danym artykule przedstawimy jak tego dokonać przy użyciu Composera. 

Sprawdź także, jak tłumaczyć i edytować teksty (literały) tekstów w XSLT i SMARTY

Composer a XSLT i SMARTY 

Composer to kreator szablonu sklepu, który jest skierowany w szczególności do osób bez znajomości programowania. Słownik tłumaczeń w Composer to przejrzysty panel, w którym uzupełniamy rubryki dla tłumaczeń poszczególnych tekstów, które znajdują się na naszej stronie. Jest to najwygodniejszy sposób wprowadzania tłumaczeń. Dodatkowo raz wprowadzone tłumaczenie jest dostępne dla wielu szablonów. W Composerze podobnie jak przy XSLT i SMARTY możemy pobrać i wgrać plik do tłumaczeń w formacie XLIFF. Takie rozwiązanie jest wygodne np. wtedy, gdy chcemy przekazać teksty do biura tłumaczeń, bez udostępniania swojego panelu w Idosell lub skorzystać z automatycznej translacji np. przy użyciu aplikacji Crowdin, Tranzapp lub naszej autorskiej aplikacji do tłumaczeń maski (szablonu), maili transakcyjnych, produktów oraz stron informacyjnych w HTML. W pliku XLIFF, można wprowadzić tłumaczenia w odpowiednich polach, które znajdują się pod tekstem oryginalnym. Plik z wprowadzonymi tłumaczeniami potem będziemy mogli zaimportować z powrotem do Composera. W tym przypadku Composer ma przewagę nad XSLT i SMARTY, gdyż możemy wygenerować plik, ze wszystkimi literałami, do przetłumaczenia, a nie wyłącznie do poszczególnych szablonów. Oczywiście możemy także pobrać pliki do pojedynczych szablonów, tak jak jest w przypadku XSLT i SMARTY. 

Edytowanie oraz tłumaczenie tekstów (literałów) w COMPOSER - krok po kroku

1. Zaloguj się na panel sklepu, w którym chcesz dokonać zmian. Z menu (nawigacji) po lewej stronie wybierz:

Moderacja > Wygląd sklepu > Composer - budowanie własnych szablonów stron

Panel Administracyjny IdoSell -> Moderacja -> Composer - budowanie własnych szablonów stron

2. Otworzy się strona Composera, na której wybierz z menu po lewej pozycję “Słownik Tłumaczeń” z sekcji “Kompozycje”. W polu “Domyślne literały dla języka ustaw język, z którego ma zostać tłumaczone i w polu “Nowe literały dla języka” ustaw język, na który mają zostać tłumaczone literały.

Jeśli chcesz dodać brakujące literały, z prawej strony okna zaznacz pole “Pokaż tylko brakujące literały”, wtedy ukaże się lista nieprzetłumaczonych tekstów.

Composer - słownik tłumaczeń edycja literałów

W przypadku edycji literałów, nie zaznaczamy pola Pokaż tylko brakujące literały” a korzystamy, z wyszukiwarki obok, szukając tekstu, który chcemy edytować.

Composer - słownik tłumaczeń edycja brakujących literałów

Import/Export pliku XLIFF z tłumaczeniami

W celu pobrania lub wgrania pliku XLIFF wybieramy opcję “Import/Export pliku z tłumaczeniami”.

Composer - Przycisk Import / export pliku z tłumaczenia XLIFF

W oknie “Import/Export pliku z tłumaczeniami” mamy dwie sekcje pierwsza z lewej służy eksportowaniu pliku XLIFF, druga do zaimportowania. Przy eksportowaniu pliku wybieramy źródło tłumaczenia, język docelowy oraz literały. Następnie wciskamy przycisk “Pobierz tłumaczenie”. Jeżeli chcemy zaimportować gotowy plik XLIFF przeciągamy plik z dysku na pole “Przeciągnij tutaj i wciskamy “Prześlij tłumaczenie”

Composer - Import / export pliku z tłumaczenia XLIFF

Podsumowanie

Dzięki Composer możemy w łatwy sposób wprowadzić tłumaczenia literałów, które tworzą teksty na naszej stronie. Tłumaczenia możemy wykonać dla pojedynczych szablonów, albo dla wszystkich przy użyciu wygodnego kreatora, w którym uzupełniamy rubryki. Istnieje także możliwość pobrania literałów w pliku XLIFF, które możemy wykorzystać dla przekazania tłumaczowi lub przetłumaczenia automatycznego na przykład przy użyciu naszej autorskiej aplikacji do tłumaczeń maski(szablonu), maili transakcyjnych, produktów oraz stron informacyjnych w HTML. Przedstawiliśmy krok po kroku, jak możemy dokonać edycji w kreatorze, a także jak pobrać i wgrać plik XLIFF. Dzięki naszym wskazówkom, twój sklep może być konkurować na rynkach wielu krajów.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
cloud-synccartearthbullhorncrossmenu
0
Would love your thoughts, please comment.x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram